Merdiven Korkuluk

Merdiven Korkuluk

Merdiven korkuluk; çok katlı yapılar için oldukça önem taşıyan bir üründür. Korkuluk çeşitleri içinde kategorileşen bu ürün, geçmişten beri kullanılmaktadır. Bunun nedeni tırabzan adı altında da anılan bu ürünler; alüminyumdan, kromdan, camdan, ahşaptan ya da demir dökümden yani ferforjeden üretilebilmektedir.

Bütün merdiven korkuluk çeşitleri; farklı özelliklere sahiptir. Yapıldığı ana malzemeye göre farklı özellikler ve avantajlar kazanan bu korkuluk sistemleri, kişinin arzusuna ve beğenisine, yerleştirileceği binanın özelliklerine ve kişinin beklentisine göre şekillenmektedir.

Ahşap Merdiven Korkuluk

Ahşap merdiven korkuluk modelleri, görüntüsü itibariyle hoş tasarımlarda üretilebilir. Bulunduğu ortama doğal bir görüntü kazandıran ahşap korkuluk, her ne kadar güzel bir görüntüye sahip olsa da aslında pek de kullanışlı değildir. Bunun nedeni ahşabın kolayca yanan bir malzeme olması, çürüyebilen iç yapısal özelliklere sahip olmasıdır.

Pek dayanıklı bir yapıya sahip olmayan ve kolay kırılabilen bu korkuluk çeşidi, dayanıklı bir merdiven korkuluk arayanların pek de tercih etmemesi gereken bir modeldir. Fakat siz ahşaptan vazgeçemiyor ama dayanıklı bir ürün istiyorsanız ahşap küpeşte ferforje merdiven korkuluk modelini tercih edebilirsiniz.

Alüminyum Merdiven Korkuluk

Alüminyum merdiven korkuluk, özellikle yeni binalarda rast geldiğimiz bir üründür. Ucuz merdiven korkuluk olarak adlandırabileceğimiz bu merdiven korkuluk, bu tür korkuluklar içindeki sanıyoruz ki en kötü çeşittir. Bunun nedeni oldukça hassas yapıya sahip olan bu merdiven korkuluğun dışarıdan bir kuvvete ihtiyaç bile duymadan kısa bir süre içinde deforme olmasıdır.

Tüketiciye pek fazla model seçme şansı da tanımayan bu korkuluk ürünü, bizce listenin en alt sıralarında.

Demir Merdiven Korkuluk

Demir merdiven korkuluk, dökme demirden imal edilen korkuluklardır. Demirin doğal yapısı gereği bu ürünler oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Yangından etkilenmeyen yapısıyla yanmaz, yapışmaz ve erimez olan bu korkuluk dışarıdan gelen darbelere karşı da oldukça dirençlidir.

Çok yüksek ısılarda kızdırıldıktan sonra dövülerek şekil verilen sağlam demir döküm merdiven korkuluğu, model konusunda pek ürün çeşitliliğine sahiptir.

Dayanıklı demir merdiven korkuluk, kaliteli hammaddeden iyi işçilik ile özen sonucu üretilmişse paslanmaz. Diğer tüm özelliklerinin yanına bunu da eklediğimizde söyleyebiliriz ki bu korkuluklar oldukça uzun ömürlüdür. Dış mekanlarda yani bahçelerde de gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bu korkuluk sistemi, yağmur ve kar suyundan etkilenmez, rutubete yenik düşmez.

0,